МЕТОТРЕКСАТ
Rp.: METHOTREXATE
Препаратів: 8
Опис діючої речовини (МНН, INN опис)
Показання:
Трофобластичні пухлини (хоріокарцинома, хоріоаденома, міхурний занос), гостра лімфобластна лейкемія, нейролейкоз, остеосаркома, запущений рак голови та шиї, рак молочної залози, запущені стадії грибоподібного мікозу; лімфома Беркіта, неходжкінська лімфома; ревматоїдний артрит у дорослих; поліартритна тяжка форма ідіопатичного (ювенільного) артриту у випадку неадекватної реакції на НПЗЗ; псоріаз вульгарний генералізований у тяжкій формі, особливо бляшкового типу, та псоріатичний артрит у дорослих у випадку недостатньої ефективності традиційних видів терапії.
Протипоказання:
Підвищена чутливість до компонентів препарату; порушення функції печінки, нирок і системи кровотворення (гіперплазія кісткового мозку, виражена лейкопенія, тромбоцитопенія, анемія), цироз печінки, печінкова недостатність; інфекційні захворювання, імунодефіцитні стани; плеврит; асцит; стоматит, пептична виразка шлунку або дванадцятипалої кишки, геморагічний синдром; після хірургічних втручань; період вагітності й годування груддю.
Інструкція:
Парентеральне застосування: в/м, в/в (ін’єкційно або інфузійно), в/а, інтратекально та інтравентрикулярно. Дози розраховують виходячи з маси тіла або площі поверхні тіла пацієнта, за винятком інтратекального та інтравентрикулярного застосування, коли максимальна рекомендована доза становить 15 мг, а максимальна концентрація — 5 мг/мл. У разі гематологічних порушень і порушень функцій печінки або нирок дози препарату необхідно знижувати. Високі дози препарату (понад 100 мг) звичайно вводять за допомогою в/в вливань тривалістю не більше 24 год. Препарат застосовують у вигляді монотерапії або в комбінації з іншими цитотоксичними препаратами, гормонами, променевою терапією та хірургічними методами. Дози і схеми лікування суттєво розрізняються залежно від виду захворювання. Деякі приклади схем лікування препаратом: лейкемія — 3,3 мг/м2 поверхні тіла щодня протягом 4–6 тиж в комбінації з іншими цитостатиками; 2,5 мг/кг кожні 2 тиж; 30 мг/м2 поверхні тіла на тиж (підтримувальна терапія); високі дози 1–12 г/м2 поверхні тіла (в/в вливання тривалістю 1–6 год) з інтервалом 1–3 тиж; 20 мг/м2 поверхні тіла в комбінації з іншими цитостатиками 1 раз на тиж. Неходжкінська лімфома: 500–2 000 мг/м2 поверхні тіла в комбінації з іншими цитостатиками 1 р/тиж або 1 раз на 3 тиж; 7 500 мг/м2 поверхні тіла в/в 1 р/тиж. Рак молочної залози: 40 мг/м2 поверхні тіла в/в в комбінації з іншими цитостатиками в 1-й день, 1-й і 3-й день або 1-й і 8-й день курсу, або 3 рази на рік. Хоріокарцинома: 15–30 мг/доб протягом 5 днів з повторенням курсів через 1 тиж і більше. Ревматоїдний артрит у дорослих: рекомендована початкова доза — 7,5 мг 1 р/тиж п/ш, в/м або в/в. Дозу можна збільшувати на 2,5 мг на тиж. Максимальна тижнева доза — 25 мг. Псоріаз вульгарний та псоріатичний артрит: рекомендована початкова доза — 7,5 мг 1 р/тиж п/ш, в/м або в/в. Рекомендується застосовувати тестову дозу: 5–10 мг парентарально за 1 тиж до терапії. Початкову дозу слід поступово збільшувати. Максимальна тижнева доза — 25 мг. Пероральне застосування. Гостра лімфоцитарна лейкемія: 30 мг/м2 поверхні тіла за 1 год до або через 1,5–2 год після їди, підтримувальне лікування у дітей: 20 мг/м2 поверхні тіла 1 р/тиж і, окрім того, вводять в/в та інтратекально. Псоріаз: початкова доза — 7,5 мг на тиж одноразово або у вигляді розділених доз (2,5 мг 3 рази з інтервалом 12 год). Ревматоїдний артрит: початкова доза — 7,5 мг 1 р/тиж. Тривалість курсу лікування встановлюють індивідуально.
Препарати з відповідною діючою речовиною
Дані про ефективність не надано
Розчин для ін’єкцій
Rp
Rp
Rp
Таблетки
Rp
Rp
Rp
Ліофілізат для приготування розчину для інфузій
Rp
Концентрат для приготування розчину для інфузій
Rp